BLOG

Terug naar het overzicht

Duurzaamheid is Romantiek

op 23.03.2012 2,055 keer bezocht

Duurzaamheid is geen hype. Laat u dat vooral niet in uw hoofd praten. Zelfs al brengt men “hip” aan als argument om een duurzaam project te verkopen. Het is niet van deze tijd. Het is van alle tijden. En zal ook van alle tijden blijven. Het is, voor zover ik zie, gewoon common sense.

En dat die common sense ook een fancy omkadering kan hebben met zicht op het MAS; met een boel leuke mensen in funky kleren, elegante glazen met bubbels, moto’s met retro allures; dat is niet zo ondenkbaar. Voor zover ik zag, had niemand op CleanDrinks in Antwerpen een geitenwollen sok aan. Ik rook geen patchouli. Ik zag geen oorkaarsen.
Ik luisterde naar gedreven zakenmensen. Mensen die strategische keuzes hebben gemaakt in hun bedrijf en die hebben doorgevoerd en daardoor als best practice naar voren mogen treden. Een fijne selectie gemaakt door de host: Steelcase, NNOF, Tri-vizor, Max Havelaar, Ecover, the Plugin Company en Nike Europe. Mooie verhalen. Succesvolle bedrijven. Bedrijven waar mensen maar al te graag aan de slag willen gaan.

Nu hoor ik u al denken: “Fijn. Maar hoe moet mijn Vlaamse KMO dan aan de slag met dat soort zaken? Wij hebben niet al dat geld en al dat volk om daarop te werken.” En dan citeer ik graag Bert Stevens van Nike: “Het is niet omdat Nike geld heeft dat we dit doen. Ja, Nike heeft veel geld. Maar ook al hadden we niet zoveel geld, toch waren we dezelfde weg ingeslagen”.

Het blijkt uit de getuigenissen dat het inderdaad een kwestie van attitude is. De bezieler van het Felixpakhuis verwoordde het verrassend mooi: “Duurzaamheid is Romantiek.” En misschien is dat wel zo. Niet in de zin dat het draait om sentimenteel idealisme, maar eerder om de wil om dingen van een positieve kant te bekijken. Om de “ja, maar” te vervangen door “just do it”.

Heel veel KMO’s uit Vlaanderen zijn al een heel eind gekomen met die attitude. Het draait niet alleen om bananen, koffie en elektrische wagens. Dat je uit koeienstront meubels kunt maken (DUNG door Rajah Wauters, winnaar van de FIDIAS awards); dat het afval van het een bedrijf gebruikt als energiebron voor de overbuur; dat je de kost kunt verdienen door op je fiets naar mensen toe te rijden om hun fiets te repareren; dat je beslist om je winst per definitie aan een goed doel te storten; dat hadden de mensen in kwestie nooit op voorhand gedacht. Ze zijn begonnen aan een gestructureerde zoektocht naar iets nieuws. Iets beters. Iets dat werkt.

De grens tussen duurzaamheid en innovatie is er al lang niet meer. Duurzaamheid draait niet meer alleen om ecologie. En innovatie gaat al lang niet louter meer over technologische vooruitgang.

Hoe ga je dus als Vlaamse KMO aan de slag met duurzaamheid?
Bekijk je business model. Kruis een vak aan en begin na te denken hoe je daar al iets beters kunt doen. Wat haalbaar is op korte en op langere termijn. En werk vervolgens naar de volgende vakjes toe.

Er zijn tools voorhanden die je daarbij helpen. Er zijn mensen die inzichten kunnen bieden. Er zijn voorbeelden waardoor je je kunt laten inspireren. Wees romantisch. Maar vooral: Just do it.

De mensen van Studio Spark maakten een mooi sfeerverslag.

Gerelateerde artikels

Geef je mening

Flanders DC nieuwsbrief NL

Ontvang onze nieuwsbrief:

  • Creativiteitsnieuws
  • Inspirerende artikels
  • Kortingen op events

Blijf ook op de hoogte via: Linkedin, RSS, Twitter, Facebook

Wij delen ook op Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.