BLOG
Mij wordt vaak gevraagd: moet jij op jouw leeftijd nou nog steeds werken? Mijn antwoord is simpel: ik mòet niet werken, ik màg werken. Geleerd van Wim Kan. Daarbij moet ik natuurlijk wel bekennen, dat ik de leukste baan van Nederland heb. Wanneer ik elke dag hetzelfde doe in de autofabriek van DAF en mij wordt op mijn 57ste een leuke vertrekregeling aangeboden, dan zou ik, denk ik, niet lang nadenken. Alhoewel… een baan is ook maar net wat jij ervan maakt.
Voorbeeld: een van de ergste beroepen die je volgens mij kunt kiezen is tandarts. Veertig jaar lang met 32 kiezen en tanden in de weer, altijd zenuwachtige mensen over de vloer, altijd maar: “kunt u de mond iets verder opendoen”. Ik moet er niet aan denken. Maar toen ik vorig jaar voor een nieuwe kroon mijn tandarts Joop Bruijn in Bussum bezocht en hij na een inleidend gesprekje over PINC zich over mij heen boog, hoorde ik: “wat heb je toch een lekker bekkie!”.
Daaruit leerde ik drie dingen:
- Hij zag en ziet iets wat ik niet zie
- Leuk is maar een relatief begrip
- Je kunt van alles iets leuks maken.
Nu vinden heel veel mensen het woord ‘leuk’ een vervelend woord, maar ik gebruik het even in verband met het hierna volgende.
Ik woon in Breukelen, een oud, zeer oud dorp tussen Amsterdam en Utrecht, gelegen aan de rivier de Vecht. Ons dorp kent – zoals alle dorpen – een Winkeliersvereniging, en die vroegen mij wat Creatief Kruit af te schieten. Er moet veranderd worden, zeker nu in crisistijd, en daar kan een buitenstaander vaak beter toe aan zetten dan mensen uit de eigen organisatie.
Woensdagavond was het zover. Ik ben geen organisatiedeskundige of wat ook, gaf dus geen marketingadviezen, en dergelijke, maar vertelde verhalen uit de praktijk. De successtory van het Eden Project in Cornwall, het Guggenheim-Museum in Bilbao, en nog zo wat. Waar het in al die gevallen op neer komt is het volgende:
- Eerst is er een idee
- Dan is er ambitie
- Dan is er een plan van aanpak
- En dan is er de aanpak zelf
De nummers 1, 2 en 4 geven de minste problemen. Bij punt 3 echter komen opeens city-marketeers opdraven, communicatiedeskundigen, politici en bestuurders, terwijl m.i. gezond verstand (common sense, zoals de Engelsen zo goed zeggen), eigen creativiteit, authenticiteit, echtheid, betere bakens zijn om op te koersen.
Wat maakt Breukelen tot het meest aantrekkelijke dorp aan de Vecht? Dat het er leuk is! Bewoners, maar vooral ook mensen van buiten moeten het LEUK vinden om naar Breukelen te komen. Dat bereik je niet met loyalty-programma’s, kortingen, of wat ook, nee, dat bereik je met MENSEN.
Een klein groepje creatieve, authentieke, echte mensen gaat in de komende maanden kijken hoe wij Breukelen zo kunnen “optuigen”, dat heel Nederland èn heel België hier naartoe komen om een leuke, verrassende, inspirerende dag te beleven.
I keep you posted.
Rubriek Inspiratieteam
Tags Breukelen, creativiteit, leuk, mensen, werk
