BLOG

Terug naar het overzicht

Materialen en duurzame ontwikkeling II: Materialen verkregen uit omgevormde, hernieuwbare rijkdommen

op 04.11.2008 1,830 keer bezocht

Enkele voorbeelden van materialen verkregen uit chemisch omgevormde, hernieuwbare rijkdommen: een pc-behuizing op basis van maïs, batterijanoden verkregen uit bamboe, ricinus voor skischoenen, dierenbloed in landbouwfolies.

Tal van industriëlen zijn op zoek naar materialen die passen in de context van duurzame ontwikkeling, ofwel omdat ze met dat ecologisch argument hun onderneming een “groen” imago willen geven, ofwel en steeds vaker om het effect van hun producten op het milieu te beperken. 

Het concept van materialen voor duurzame ontwikkeling heeft velerlei aspecten. In drie Techniline-artikelen worden enkele recente producten voorgesteld die werden verkregen uit plantaardige hulpbronnen of uit gerecycleerde materialen. Die materialen maken het mogelijk de behoeften aan niet-hernieuwbare rijkdommen en energie te verminderen, de afvalberg te verkleinen en de CO2 -uitstoot te verlagen.

In dit tweede deel worden voorbeelden toegelicht van materialen uit chemisch omgevormde, plantaardige rijkdommen.

Een pc-behuizing op basis van maïs

De heel jonge onderneming Ashelvea (FR) ontwikkelde een pc-frame van PLA (polymelkzuur), een polymeer dat volledig biologisch afbreekbaar is en voortkomt uit de fermentatie van maïs. Alle componenten van de computer voldoen aan de norm RoHS (Restriction of use of Hazardous Substancies). De firma begint nu aan de industriële fase van het project en hoopt 300 “groene” pc’s te kunnen produceren in 2009.

Batterijanoden verkregen uit bamboe

Russische scheikundigen uit Vladivostok vervaardigen anoden van herlaadbare Li-ionbatterijen vanuit bamboescheuten. Het materiaal ondergaat carbonisatiecycli bij hoge temperatuur (800 – 1100 °C) en chemische bewerkingen op basis van soda en natriumchloriden en kalium.

Het resultaat is een koolstofpoeder van 14 µm waarvan de gelaagde, kristallijne structuur verwant is aan die van grafiet dat wordt gebruikt in de anoden van de commerciële accumulatoren, en soms betere eigenschappen heeft.

Een tiental jaar geleden ondernam Sony al pogingen in die richting, evenwel zonder de stap naar commercialisering van het resultaat te zetten.

Ricinus voor skischoenen

Arkema ontwikkelde een nieuw thermoplastisch elastomeer, Pebax Rnew, dat bestaat uit een mengsel van polyether en polyamide Rilsan 11. Het laatstgenoemde product is ontstaan uit het chemisch proces voor de omvorming van een plantaardige hulpbron, ricinus. Het materiaal is licht, elastisch in het bijzonder bij lage temperatuur, buig- en trekvast. De hardheid ervan is aanpasbaar.

Beoogde toepassingsgebieden zijn de sectoren van de sport, de autofabricage en de elektronica. De Pebax Rnew wordt sinds eind 2007 gecommercialiseerd en wordt al aangewend door een Italiaanse fabrikant voor een schoen die is geschikt voor het maken van skitochten, omdat hij bij lage temperaturen niet stijf wordt.

Dierenbloed in landbouwfolies

Plantaardige, hernieuwbare hulpbronnen zijn het voorwerp van heel wat onderzoekswerk, maar ook dierlijke hulpbronnen bieden mogelijkheden.

De Nieuw-Zeelandse universiteit van Waikato werkte biologisch afbreekbare kunststoffen uit op basis van dierlijke proteïnen verkregen uit afval zoals in slachthuizen gerecupereerd bloed.

Het materiaal heeft de weerstand van polyethyleen en is volledig biologisch afbreekbaar. Het wordt verwerkt door spuitgieten of extrusie op klassieke machines. De doelmarkt is niet zozeer die van de voedingsverpakking, maar eerder die van de landbouwfolies, tuinpotten en artikelen zoals golftees.

Een start-up, Novatein, werd belast met de commercialisering van het materiaal.

Bronnen

Contactpersoon : Sirris, Fabienne Windels

E-mail fabienne.windels@sirris.be
Tel. +32 (0)4 361 87 57 Fax +32 (0)4 361 87 02

Dit artikel is reeds verschenen op Agoria Online (members only) en Techniline, de portaalsite van de technologische innovatie van Sirris. Abonneer u op Techniline indien u alle artikels wenst te volgen.

Gerelateerde artikels

Geef je mening

  • http://www.openraam.eu Stefan Milis

    Sirris en partners hebben recent een project opgestart om duurzame materiaaltechnologie te promoten. We proberen voor de concrete setting van uw bedrijf te kijken welke opportuniteiten er op dit gebied zijn. Vervolgens ondersteunen onze materiaaltechnologen U bij de uitwerking van de businesscase en de implementatie van duurzame materiaalinnovaties. Meer informatie op http://www.openraam.eu

Flanders DC nieuwsbrief NL

Ontvang onze nieuwsbrief:

  • Creativiteitsnieuws
  • Inspirerende artikels
  • Kortingen op events

Blijf ook op de hoogte via: Linkedin, RSS, Twitter, Facebook