BLOG

Terug naar het overzicht

Organisatie = organisme

op 04.05.2007 1,754 keer bezocht

“We can’t solve problems on the same level of thinking we used when we created them.” Is een bekende quote van Albert Einstein. Als we geconfronteerd worden met problemen in organisaties is het misschien eens goed om op een andere manier naar deze organisaties te kijken. Zo kan je een organisatie vergelijken met een organisme. Er zijn frappante gelijkenissen:

Tekening menselijk organisme
  • organisatie – organisme
  • mensen  – cellen
  • memen – genen
  • economie – ecologie

En verschillen:

  • weinig onderzoek >< veel onderzoek

Enkele voorbeelden.

We hebben allemaal slaap nodig inclusief dromen om overdag fris te zijn, hoeveel organisaties nemen voldoende tijd om tot rust te komen en te dromen?

Hoe voorkomen we dat we ziek worden? We geven vaccinaties en zorgen ervoor dat ons afweersysteem problemen kent en er adequaat op kan reageren voor een klein probleempje uitgroeit tot een ernstige ziekte. Welke vaccins geven we aan jonge leidinggevenden in een organisatie? Hoe maken we hen alert voor kleine problemen?

Atleten trainen intensief om de juiste spieren te versterken, omdat spieren dit je niet gebruikt worden afgebroken. Welke spieren binnen de organisatie kunnen wat fitnesstraining gebruiken?

Enkele voorbeelden met de omgekeerde vraagstelling.

Veranderingsprocessen: hoe gaat een lichaam om met veranderingen en wat kunnen we daaruit leren voor organisaties?

Frustraties: hoe voert het lichaam afvalstoffen af en welke “organen” hebben we binnen een organisatie nodig om frustraties af te voeren?

Iedereen kent wel de uitdrukking dat een beeld meer zegt dan duizend woorden. (PS een leuke site om inspirerende beelden te vinden is http://www.worth1000.com) Maar een metafoor zegt meer dan duizend beelden. De rekening is dus snel gemaakt. Organisaties werken als een organisme, vandaar dat deze metafoor zo krachtig is als je problemen wil oplossen of je prestaties wil verbeteren.

Filip Peeters

op 04.05.2007

Rubriek Inspiratieteam

Tags

Geen andere gelijkaardige berichten

Geef je mening

  • Pascal

    Wat zijn Memen??

  • Filip Peeters

    Een goede definitie vind je hier

    http://nl.wikipedia.org/wiki/Meme

    Ik zal in een volgend stukje hier wat meer op inzoemen.

  • Mylle linda

    Zagen, janken, Een die klaagt, trunte koeze,zeuren,leuteren,een bleder.

  • Pascal

    Dat is volgens mij meMMen met twee M-en

Flanders DC nieuwsbrief NL

Ontvang onze nieuwsbrief:

  • Creativiteitsnieuws
  • Inspirerende artikels
  • Kortingen op events

Blijf ook op de hoogte via: Linkedin, RSS, Twitter, Facebook

Wij delen ook op Twitter