BLOG

Terug naar het overzicht

Surplacen of demarreren

op 23.03.2009 999 keer bezocht

Gisteren zei een kennis tegen me dat zijn grootste hoop voor zijn zoon van 17 was dat hij later iets buiten België zou gaan doen. Zo zijn er ongetwijfeld nog vaders, bezorgd dat het beste wat hun zoon hier kan bereiken, surplacen is. Maar als al die zonen emigreren, verlaat de toekomst ons land.

Biljarttafel of bedrijfswagen

Ik ben in 2000 afgestudeerd in een heel andere wereld. Alles kon en we geloofden rotsvast dat we het beter zouden doen dan onze ouders. Het moeilijkste was kiezen tussen de gekste jobaanbiedingen van softwarebedrijfjes met biljarttafel tot advocatenbureaus met extralegale voordelen. Zes maanden later spatte de droom uit mekaar en barstte de dotcombubbel. Een jaar later stortte het World Trade Center in. Veel van mijn vrienden zijn toen hun job kwijtgeraakt.

Nu, acht jaar later, staat er weer een pak kennissen aan de deur. De werkloosheid bij jongeren is met een derde toegenomen in vergelijking met vorig jaar. Diegenen die nog een job hebben, kunnen fluiten naar een promotie. En Joost mag weten wanneer dat weer verandert.

De erfenis van de babyboomers

Een schril contrast met de generatie van mijn ouders. Die groeide op na de Tweede Wereldoorlog en heeft globaal gezien goed geboerd. Ja, er was de olieschok in de jaren zeventig en een dipje in de jaren tachtig en negentig. Maar dat heeft fundamenteel niets veranderd aan het feit dat de wereldeconomie elk jaar sinds 1945 gegroeid is. De meeste babyboomers sluiten nu hun professionele loopbaan af, zijn welvarender dan hun voorgangers en kunnen op beide oren slapen.

Maar diezelfde babyboomers hebben nagelaten de toekomst van hun kinderen voor te bereiden. Iedereen weet dat het onmogelijk is om dezelfde pensioenregeling aan te houden voor mijn generatie en die van onze kinderen. Er zijn geen maatregelen genomen om de ontgroening en vergrijzing aan te pakken toen het goed ging. Een spaarpot is er niet, een schuldenberg wel. Politiek oogt de erfenis van de babyboomers evenmin fraai want het systeem dat zij bedacht hebben, maakt elke verandering schier onmogelijk. Voor de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog zal de economie krimpen. En wellicht niet voor de laatste keer vraag ik me af of wij het beter zullen doen dan onze ouders.

radicale verandering

Gelukkig is noodzaak de moeder van innovatie. België zou het eerste land kunnen zijn dat de crisis gebruikt om zich radicaal om te vormen. We hebben grote en gedurfde ideeën nodig. Een grondige hervorming van ons onderwijssysteem bijvoorbeeld zodat we onze kinderen kunnen leren met onzekerheid om te gaan, risico te nemen, scherp te redeneren en constant te innoveren.

Waarom zetten we in elke school geen 3D-prototyping machine voor ondernemende scholieren? Of we kunnen radicaal kiezen om te investeren in de eerste vrachtwagen aangedreven door een groene energiebron. Of ons bedrijfsmodel grondig herbekijken en overstappen op tijdelijke verenigingen van telkens andere getalenteerde mensen die hun expertise poolen rond opdrachten.

Waarom kiezen we niet voor een schandalig groot onderzoeksprogramma op wereldformaat dat een vaccin tegen Alzheimer en kanker moet vinden? Of geven we elke Belg op zijn 18de verjaardag zijn eigen bedrijfje cadeau en stellen hem vrij van belastingen op de winsten voor tien jaar. Waarom voeren we geen burgerdienst in om Vlamingen en Walen in de sociale sector aan de slag te laten gaan?

We moeten alles ter discussie durven stellen. De wereld opnieuw maken betekent dat we onze zekerheden inruilen voor een wissel op de toekomst en het algemeen belang boven het individueel belang stellen. En daar heb je in de eerste plaats geen moedige politici voor nodig maar vooral vooruitziende kiezers. Op die manier zullen een aantal vaders wellicht wensen dat hun zonen hier blijven. En zullen die laatsten trots zijn om aan een ambitieus project mee te werken.

Lorin Parys

op 23.03.2009

Rubriek Uitgelicht

Tags , ,

Gerelateerde artikels

Geef je mening

  • http://antwerpen.innovatiecentrum.be Kurt Peys

    Zoals Porras en Collins al aangaven in hun boek “Built to last” vormen ambitieuze doelen, of zoals zij ze benoemden ‘Big Hairy Audacious Goals’ een onderscheidende factor voor groeibedrijven en wat mij betreft evenzeer voor groeiregio’s. Ik onderschrijf de nood aan mensen in alle sectoren (inclusief onderwijs) om met dergelijke gedurfde ideeën naar buiten te komen. Dat hoeft niet noodzakelijk te betekenen dat al die ideeën naar realisatie gaan, maar het zal minstens resulteren in een cultuur die het genereren van ideeën aanmoedigt. Al is dit niet voldoende om te komen tot een innovatieve regio, het is minstens een eerste cruciale stap.

  • http://www.mouseover.be Bart

    Maar ook omgekeerd. Maak van België een plek waar buitenlanders hun creativiteit kunnen uitspelen. In plaats van uitstroom krijg je dan instroom van talent. Dat doen de States al jaren.

  • Wim

    In België is het al gedurfd om te suggereren dat een kiesdistrict hervormen niet echt fundamenteel nodig is om een innovatieve regio te worden. Maar mischien moeten we gewoon de regio Brussel uitbreiden tot aan de landsgrenzen, 10 miljoen mensen is een mooi aantal voor een regio die wil meetellen in de wereld. We organizeren ons dat we allemaal drie- of viertalig zijn (wat we al zijn: NL, FR, ENG en evtl D) en we schaffen een paar regeringen af, wat weeral minder gelegenheid tot ruzie geeft, zodat we meer tijd hebben om inderdaad met belangrijke zaken zoals innovatie en toekomstige welvaart bezig te zijn. Onze diversiteit, meertaligheid en no-nonsense mentaliteit worden samen met Kuifje, chocolade en bier onze grote troeven om kennis en werkkracht aan te trekken.

  • http://www.bethea.be dervaux nathalie

    België

    Waar kan ik heen, ik kan niet naar Duitsland
    Kan niet naar Duitsland, daar zijn ze zo streng
    Waar kan ik heen, ik kan niet naar Chili
    Kan niet naar Chili, daar doen ze zo eng

    ‘k Wil niet wonen in Koeweit
    Want Koeweit dat is me te heet
    En wat Amerika betreft
    Dat land bestaat niet echt

    Waar kan ik heen, ‘k wil niet naar Noord-Ierland
    Niet naar Noord-Ierland, daar gaat alles stuk
    Waar kan ik heen, ik kan niet naar China
    ‘k Wil niet naar China, dat is me te druk

    ‘k Wil niet wonen in Schotland
    Want Schotland dat is me te nat
    En de USSSR
    Dat gaat me net te ver

    Refrein:
    Is er leven op Pluto
    Kun je dansen op de maan
    Is er een plaats tussen de sterren
    Waar ik heen kan gaan
    Is er leven op Pluto
    Kun je dansen op de maan
    Is er een plaats tussen de sterren
    Waar ik heen kan gaan

    Waar kan ik heen, ik kan niet naar Cuba
    ‘k Wil niet naar Cuba, dat is me te zoet
    Waar kan ik heen, ik kan niet naar Polen
    ‘k Wil niet naar Polen, daar gaat het te goed

    ‘k Wil niet wonen in Lapland
    Want Lapland dat is me te koud
    En ik wil weg uit Nederland
    Want hier krijg ik het benauwd

    Refrein

    ‘k Heb getwijfeld over België
    Omdat iedereen daar lacht
    ‘k Heb getwijfeld over België
    Want dat taaltje is zo zacht

    ‘k stond zelfs in dubio
    Maar ik nam geen enkel risico
    ‘k heb getwijfeld over België
    ‘k stond zelfs in dubio
    Maar ik nam geen enkel risico
    ‘k heb getwijfeld over België

    België
    België
    België

Flanders DC nieuwsbrief NL

Ontvang onze nieuwsbrief:

  • Creativiteitsnieuws
  • Inspirerende artikels
  • Kortingen op events

Blijf ook op de hoogte via: Linkedin, RSS, Twitter, Facebook